reklama

Malá škola života?

Film Škola zvádzania nie je filmom, o ktorom by som zvyčajne písala, nad ktorým by som sa zamyslela, či ktorý by som si dokonca išla pozrieť. Na druhej strane som už niekoľkokrát zažila, že pri celkom náhodnom, neplánovanom výbere kníh a filmov naďabím často na cenné prekvapenia. Často som si napríklad kupovala knihy náhodne v trafikách na staniciach roznych miest, krátko pred tým, ako mi odchádzal vlak, pričom som si knihy vyberala cielene náhodne, bez veľkého premýšľania a zvažovania kritérii. A prišla som týmto sposobom napríklad na Davida Schicklera a jeho v roku 2001 po prvýkrát vydanú knihu Kissing in Manhattan, ktorá sa medzitým stala nie len bestsellerom, ale je zároveň jednou z mojich najobľúbenejších kníh. Plánovala som dokocna písať seriál „Knihy zo stanice” o knihách, o ktorých by som nikdy nepísala, či ktoré by sa mi ani nikdy nedostali do rúk: Nebyť hlavných staníc a ciest vlakmi. Podobne chodím rada náhodne do kina. A ešte radšej v cudzích mestách. Po prehliadke turistických pamiatok a návšteve kaviarne si rada náhodne vyberiem film v miestnom kine. A v nedeľu som v Drážďanoch bola na filme Škola zvádzania. O ktorom, myslím, stojí za to napísať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nie, že by bol film výnimočne dobrý. Hlavný predstaviľ, Roger (Jon Heder)je ne-úspešný, ne-dravý, ne-flexibilný ane-dynamický zamestnanec newyorskej parkovacej služby, ktorému sa nedarí vobecnič, v práci je smiešnou postavičkou, šikanujú ho a správanie jeho kolegov, akoho ukazuje film, spĺňa všetky kritériá „mobbingu". Je nešťastne abeznádejne zamilovaný do svojej krásnej susedy Amandy (Jacinda Barett) a zpráce ho vyhodia dokocna aj vtedy, keď pracuje ako dobrovoľník. Ako šikovnýdivák predvída už od prvej scény, získa Roger kontakt na záhadného Doktora P (BillyBob Thornton), ktorý organizuje kurzy pre takých, akým je Roger. V kurze safrekventanti naučia, ako sa stať „levom", tj. predátorom a nie obeťou, ako vziať„svoj život do vlastných rúk" a „vziať si, čo im patrí",pričom, ako divák predvída tiež, sa to po reťazi nedorozumení, prekážok aneúspechov Rogerovi podarí zo všetkých najlepšie. A potom, ako porazí zákernéhoDoktora P, odchádza s Amandou na dovolenku. Nebolo by na tom nič ani obzlvášťzaujímavé ani originálne. Priam „zázračnou" premenou hlavnéhohrdinu by príbeh trochu pripomínal klasické filmy o neznesiteľných žiakoch, z ktorých sa pod vplyvom „záračného" učiteľa stali príkladní študenti, akým bolpredovšetkým klasický film Spoločnosť mŕtvych básnikov (Dead Poets Society, 1989),ktorým sa inšpiroval napríklad aj nedávno slávny film Erin Brockovich s JuliouRoberts v hlavnej úlohe. V týchto filmoch sa však žiaci od učiteľov učiahodnoty ako „vzájomný rešpekt", „tolerancia", „úcta", „úprimnosť", „pracovitosť" atakďalej, atakďalej. Kurzy doktora P súzaložené naopak jednak na neskrývanej agresivite, fyzickom aj psychickomnásilí, jednak na prefíkanosti,ľstivosti, schopnosti oklamať „nepriateľa". Pričomnepriateľom je každý, keďže priatelia sú, ako hovorí jeden z frekventantovkurzu, ktorí si dobre osvojil učivo, „prekážkou medzi tebou aúspechom". Hoci film groteskne preháňa, ako sa hovorí, v každom vtipe sa skývakúsok pravdy a stratégia Doktora P je v súčasnosti všeobecne uznávanoustratégiou úspešného prežitia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve toto je na filme zaujímavé. Hneď na začiatku sa frekventantidozvedia, že sa z nich stanú levy len vtedy, ak budú vedieť nahlas vrčať. Vykríknuť,čo chcú a jednoducho si to vziať, bez „prosím"a „ďakujem". „Prepáčte" je v kurzezakázané slovo a komu sa to nepáči, tomu prinajmenšom hodia mobil o zem, ak honestretne nič horšie (napríklad kľačať polonahý s čelom pri zemi pri cvičnejpartii paintballu). To všetko je súčasťou výuky. Sebaskúsenosť pri nácvikupravidla, že „doverovať neslobodno nikdy a zažiadnych okolností nikomu". Keďže vačšina frekventantov prichádza na kurz scieľom získať nejakú ženu, podobne ako Roger susedu Amandu, venuje sa jednalekcia látke „zvádzanie". Na tabuli sú veľkýmipísmenami základné pravidlá, ako „Nikdy nedávaj žene komplimenty"alebo „Zakaždú cenu klam, klam a klam". Frakventantisa nesmú vyhýbať otvoreným konfrontáciám, musia mať široké lakte, veľké ahlasné ústa, silné hlasy a rýchle nohy. Film, ktorý by bol ináč celkom banálny,sa stáva zaujímavým vo chvíli, keď Roger začne súťažiť s Doktorom P. A divákovi do poslednej chvíle nie je jasné, čije súťaž tiež len súčasťou výuky v kurze a doktor P láskyplným učiteľom,ktorému ide len o dobro svojho talentovaného žiaka. Učiteľom, ktorý je ochotný použiť všetky metódy (aj zviesť Amandu), aby svojmuzverencovi Rogerovi pomohol. Alebo, ako sa ukáže na záver, neslobodno veriť anivlastnému učiteľovi, ktorý nás má naučiť nikomu nedoverovať. Keby bol filmnaozaj dosledný, vykľula by sa nakoniec aj z Amandy potvora, ktorá by sledovalalen akýsi svoj cieľ a intermezzo s Rogerom by bolo len stupienkom na ceste kjeho naplneniu. A keby sa bol Roger lepšie učil, bol by to predvídal, do Amandyby sa nezaľúbil (vobec nikdy by sa do nikoho nezaľúbil) a z Amandy by nejakýmšikovným sposobom tiež vyrobil len nástroj pri dosahovaní svojich cieľov anapĺňaní svojich potrieb. Tak ďaleko však film nezašiel. Na takú konzekventnosťsi netrúfol. Aj vo svete doktora P existuje nakoniec ostrovšek autentickejľudskej nehy, miesto oddychu, oáza, kde si Roger, uštavý a vyčerpaný neustálymstriehnutím, može oddýchnuť. Hĺbavý divák si však musí položiť otázku, či totak naozaj je. Či práve toto nie je najprehnanejší, najnerealistickejší anajgrotesknejší moment filmu. Dovera v to, že vo svete, kde neslobodnodoverovať nikomu, može Roger doverovať Amande.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stojí za úvahu, nakoľko má film pravdu. V kine, keď som sa neraz začalanudiť, som si spomenula na články zo ženských časopisov o „dobrých dievčatách, ktoré sa dostanú do neba a o zlých,ktoré sa dostanú všade" a o tom, ako „sa stať potvorou", hľadieťsi iba svojich potrieb, naučiť sa egoizmu a konečne sa tak prestať trápiť, alezačať si užívať. Na rozdiel od filmu, ktorý by sa zaiste mohol vyhovoriť, že to„nemyslel vážne", keďže ide naozaj o bláznivúkomédiu, to tieto články vážne myslia. A učivo, ktoré svojich žiačkampredkladajú, sa neveľmi líši od látky v kurze Doktora P. A navyše sa nedápovedať, že by stratégie ženských časopsiov a doktora P v súčasnom sveteneviedli v živote k úspechu. Zdá sa, že „zlé dievčatá" a „levy" to majú v živote naozaj ľahšie. Nad tým všetkým somvčera v kine premýšľala.

Svetlana Žuchová

Svetlana Žuchová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...cestujem... Zoznam autorových rubrík:  príbehAlica a AstraNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu